III. kategória: krátkosrsté plemená

plemeno Britská krátkosrstá mačka (BRI)
British Shorthair / British Kurzhaar


 

  Toto plemeno patrí v súčasnosti medzi najpopulárnejšie krátkosrsté plemeno v Európe. Meno dostalo podľa miesta pôvodu z Veľkej Británie.

História: Na vzniku britskej krátkosrstej mačky sa podieľali domáce krátkosrsté mačky žijúce v Anglicku a v Európe. Postupným krížením sa chovatelia zameriavali na vyšľachtenie robustnejšej postavy. Postupovali buď tak, že k páreniu pripúšťali robustnejšie domáce mačky alebo pri krížení použili perzské mačky, ktoré sa vyznačovali mohutnou postavou. Tým sa rozšírila aj škála farieb, ktoré sa predtým  u britských mačiek nevyskytovali. Prvé zmienky sa datujú od roku 1889. Pomerne dlho sa tieto mačky posudzovali na výstavách FIFe spolu s európskymi mačkami. Až v roku 1981 sa toto plemeno oddelilo aj z hľadiska štandardu.

Predtým sa britské mačky nazývali aj kartúzske. Tie sa do Anglicka dostali už v roku 1558 z Francúzska a podieľali sa na vzniku britských mačiek. V 70tych rokoch 20. storočia sa prevažne chovali modré britské mačky. V polovičke 80 tých rokov vznikali nové farebné variety. Dnes je ich už uznaných 229.

Vonkajšie znaky :

Veľkosť: Stredne veľká až veľká. Hmotnosť dospelej mačky  3,5 - 5 kg, hmotnosť dospelého kocúra 5 - 7 kg

Telo : Je svalnaté, zavalité so širokou hruďou. Plecia a chrbát je silný a mohutný. Končatiny sú krátke a silné. Labky sú pevné a guľaté. Chvost krátky, tlstý, špička je ľahko zaguľatená.

Hlava : je  guľatá a masívna so širokou lebkou. Je posadená na krátkom, veľmi silnom a dobre vyvinutom krku. Nos je krátky, široký a rovný s ľahkým prehnutím, ale nie so stopom ako u exotických mačiek. Brada je silná.

Uši : Uši sú malé na špičkách ľahko zaguľatené. Sú od seba ďaleko nasadené.

Oči : sú veľké, guľaté, široko otvorené a ďaleko od seba nasadené. Farba oka je medená alebo tmavo oranžová, môže byť modrá, zelená alebo modrozelená a u mačiek bielych môže byť jedno oko modré a druhá medené prípadne oranžové. 

Srsť : Je krátka a hustá, nie priliehavá ale mierne odstávajúca s dobrou a hustou podsadou a jemnou textúrou.  

Farebné variety: Britská mačka sa chová v rôznych farebných varietách. FIFe uznáva 229 farebných variet. Podľa sfarbenia sú známe jednofarebné britské mačky - modrá, lilavá, čierna, biela, krémová, červená, mačky viacfarebné - korytnačinové, dymové, strieborné, zlaté s kresbou, strieborné s kresbou, biele škvrnité – Van, Harlekýn, Bikolor alebo Colorpointi - britské mačky s odznakmi tzv. Siamská depigmentácia.

Bodové hodnotenie na výstavách :

Hlava celkový tvar, nos, čeľusť a chrup, čelo, brada,  tvar a umiestnenie uší, tvar, veľkosť a posadenie očí 30
Telo stavba tela, veľkosť, stavba kostry, tvar končatín a labiek,  dĺžka chvosta 20
Srsť farba,  kresba a jej tvar, tiping, škvrny 20
  kvalita srsti a textúra, dĺžka 15
Oči farba, tvar, posadenie 10
Kondícia   5
  Celkový počet bodov 100

Povaha :   Mačky tohto plemena sú známe svojou príjemnou a milou povahou. Sú prispôsobivé, priateľské a hlavne mláďatá veľmi hravé a aktívne, neustále skúmajúce nové veci, sú veľmi zvedavé a učenlivé. Výborne sa znášajú s inými domácimi zvieratami a aj mačkami. Zbožňujú hladkanie a maznanie a keď si ich nevšímate, dôrazne si vyžadujú vašu pozornosť, napriek tomu sú samostatné, nevyžadujú zvláštnu pozornosť ako niektoré iné plemená (siamky, orientálne mačky a pod.). Majú radi deti a sú naviazané na svoj domov. Dokážu sa sami zahrať a niekedy prespia celé hodiny. Majú povahu aristokrata, čo nám aj dávajú najavo. Sú vhodné pre ľudí, čo chcú mať doma kľudného a inteligentného spoločníka.

Starostlivosť :  Srsť nevyžaduje k udržaniu správnej kvality veľa námahy. Stačí bežne prečesať raz za týždeň s kefou so štetinami. V čase pĺznutia dobre odstránite mŕtvu srsť gumenou kefou. Ostré končeky pazúrov pravidelne strihajte od malička.